MIAMI - Officials at Northeastern Oklahoma A&M College (NEO) hosted the 60th annual NEO Science and Engineering Fair on Thursday, February 13. The fair hosted over 100 entries from area high school and middle schools and featured a range of disciplines, from behavioral science to zoology.

This year’s top award went to Laci Goldner, a freshman from Grove High School, for her research titled “Vaping Health Crisis.” In addition, 32 high school and middle school students also qualified for the Oklahoma State Science Fair, to be held on the campus of Oklahoma State University. There, they will compete and share their ideas with young scientists from around the state.

RESULTS:

High School

Behavioral

First: Taylor Welch - Quapaw

Botany

First: Savannah Glerup & Emily Steele - Quapaw

Chemistry

Second: Kimberlynn Forrester & Abigail McCrary - Grove

First: Thalia Serna - Commerce

Computer Science

First: Shelby Lewis & Kale Thomason - Quapaw

Engineering

First: Justus Turner - Quapaw

Environmental

First: Zayne Suman & Gunner Freeman - Quapaw

Health

Second: Nathaniel East & Damian Sanchez - Grove

First: Mason Turner & Alex Lovell - Quapaw

Math

First: Cheyenne Douglas - Grove

Microbiology

First: Ike Douffet - Quapaw

Zoology

Third: Kevin Kohley - Quapaw

Second: Skyler Evans & Racen Smith - Quapaw

First: Laci Goldner - Grove

Junior High

Behavioral

Third: Brecklynn Carnes - Grove

Second: Savannah Praytor - Grove

First: Danika Watson - Grove

Botany

Third: Landon Snyder - Grove

Second: Kaybrie Sharp - Grove

First: Adelie Dills - Grove

Chemistry

Third: Jacob Crawford - Grove

Second: Hannah McCrary - Grove

First: Jase McAbee - Grove

Earth and Space

Second: Brekken Manning - Grove

First: Jace Sample - Grove

Engineering

Third: Catelynn Jauert - Commerce

Second: Hayden Crawford - Grove

First: Kennedy Dalrymple - Commerce

Environmental

Third: Kaybree Nixon - Grove

Second: Krissy Williams - Grove

First: Kellon Collington - Grove

Health

Third: Lauren Schwenke - Grove

Second: Elliot Geer - Grove

First: Alannah Morrison - Grove

Math

Third: Ian Richard - Grove

Second: Jada Williams - Grove

First: Christopher Johnson - Grove

Microbiology

Third: Maxwell Kraft - Grove

Second: Jenna O’Nevins - Grove

First: Brynlea Collins - Grove

Physics

Third: Logan Paquin - Grove

Second: Chase McCarthy - Grove

First: Jacob Nusz - Grove

Zoology

Third: Autumn Husong - Grove

Second: Clair Bacon - Grove

First: Kara Chandler - Grove

Junior Level

Judges Special Award for Best Dressed - Josiah Pelayo

Best Display - Caytie Couch

Best Oral Presentation - Brodie Simmons

Most Creative Project - Grant Blundell

Best Use of the Scientific Method - Sophia Highley

Best Overall Project - Rita Perry