The annual NEO A&M HS Basketball Tournament has released their tentative schedule for the 2009 edition.

The tournament will run January 22 through January 24 at various gymnasiums in Miami.

The Grove Lady Ridgerunners have been selected for the Girls’ Gold round robin bracket while the Ridgerunners will be in the Boys’ Blue round robin.

Area schools Afton and Fairland will have both of their teams represented in the Boys’ Silver and Girls’ Silver traditional brackets.

GHS @ NEO A&M TOURNAMENT

Thursday, January 22

Lady Ridgerunners v Guthrie, 6:00 PM @ NEO Student Activity Center

Ridgerunners v Springfield Central, TBA @ NEO Student Activity Center

Friday, January 23

Lady Ridgerunners v Roland, 1:00 PM @ NEO Fieldhouse

Ridgerunners v Riverview Christian, 8:00 PM @ NEO Fieldhouse

Saturday, January 24

Lady Ridgerunners v Miami, 2:30 PM @ Miami Civic Center

Ridgerunners v Miami, 7:00 PM @ NEO Fieldhouse

FHS @ NEO A&M TOURNAMENT

Thursday, January 22

Lady Owls v Casia Hall, 12:00 PM @ NEO Fieldhouse

Fighting Owls v Foyil, 1:30 PM @ NEO Fieldhouse

subsequent rounds to be determined by win/loss

AHS @ NEO A&M TOURNAMENT

Thursday, January 22

Lady Eagles v Foyil, 12:00 PM @ NEO Student Activity Center

Eagles v Watts, 4:30 PM @ NEO Student Activity Center

subsequent rounds to be determined by win/loss

Complete tentative rundown of games:

NEO Fieldhouse (COL)

19 games

Thursday

Noon, Game 7, Tulsa Cascia Hall vs. Fairland, Girls’ Silver; 1:30 p.m.,

Game 22, Foyil vs. Fairland, Boys’ Silver; 3 p.m., Game 2, Enid vs.

Springfield Hillcrest, Girls’ Blue; 4:30 p.m., Game 8, Wyandotte vs.

Tulsa Lincoln Christian, Girls’ Silver; 6 p.m., Game 1, Springfield

Central vs. Willard, Girls’ Blue; 7:30 p.m., Game 16, Miami vs.

Riverview Christian, Boys’ Blue.

Friday

11:30 a.m., Game 29, Guthrie vs. Miami, Girls’ Gold; 1 p.m., Game 30,

Roland vs. Grove, Girls’ Gold; 2:30 p.m., Game 36, Wesleyan-Chetopa,

winner vs. Roland JV-Bluejacket winner, Girls’ Bronze; 5 p.m., Game 50,

Roland JV-Bluejacket winner vs. Wesleyan-Tyro Christian winner, Boys’

Bronze; 6:30 p.m., Game 49, Westside-White Oak winner vs. Chetopa-Wright Christian winner, Boys’ Bronze; 8 p.m., Game 42, Riverview Christian vs. Grove, Boys’ Blue.

Saturday

10 a.m., Game 61, Oklahoma Bible vs. Wright Christian, Girls’ Red; 11:30 a.m., Game 62, Tyro Christian vs. Fayetteville Christian, Girls’ Red; 1 p.m., Game 53, Springfield Central vs. Enid, Girls’ Blue; 2:30 p.m., Game 68, Boys’ Silver third-place game; 4 p.m., Boys’ Silver

championship game; 5:30 p.m., Game 65, Roland vs. Lincoln Christian,

Boys’ Gold; 7 p.m., Game 64, Miami vs. Grove, Boys’ Blue.

NEO Student Activity Center (SAC)

18 games

Thursday

Noon, Game 6, Afton vs. Foyil, Girls’ Silver; 3 p.m. Game 10, Welch vs.

Watts, Girls’ Bronze; 4:30 p.m., Game 20, Afton vs. Watts, Boys’

Silver; 6 p.m., Game 3, Guthrie vs. Grove, Girls’ Gold; 7:30 p.m., Game

15, Springfield Central vs. Grove, Boys’ Blue.

Friday

11:30 a.m., Game 28, Enid vs. Willard, Girls’ Blue; 1 p.m., Game 27,

Springfield Central vs. Hillcrest, Girls’ Blue; 2:30 p.m., Game 38,

Wesleyan-Chetopa loser vs. Roland JV-Bluejacket loser, Girls’ Bronze; 5

p.m., Roland JV-Bluejacket loser vs. Wesleyan-Tyro loser, Boys’ Bronze;

6:30 p.m., Westside-White Oak loser vs. Chetopa-Wright Christian loser,

Boys’ Bronze; 8 p.m., Game 43, Roland vs. Diamond, Boys’ Gold.

Saturday

10 a.m., Game 58, Girls’ Silver third-place game; 11:30 a.m., Game 57,

Girls’ Silver championship game; 1 p.m., Game 54, Hillcrest vs. Willard, Girls’ Gold; 2:30 p.m., Game 70, Boys’ Bronze third-place game; 4 p.m, Game 69, Boys’ Bronze championship game; 5:30 p.m., Game 66, Wyandotte vs. Diamond, Boys’ Gold; 7 p.m., Game 63, Springfield Central vs. Riverview Christian, Boys’ Blue.

Civic Center (CC)

14 games

Thursday

1:30 p.m., Game 21, Oklahoma Bible vs. Quapaw, Boys’ Silver; 3 p.m.,

Game 5, Commerce vs. Quapaw, Girls’ Silver; 4:30 p.m., Game 19, Welch

vs. Commerce, Boys’ Silver; 6 p.m., Game 4, Miami vs. Roland, Girls’

Gold; 7:30 p.m., Game 17, Roland vs. Wyandotte, Boys’ Gold.

Friday

11:30 a.m., Game 31, Commerce Quapaw winner vs. Afton-Foyil winner,

Girls’ Silver; 1 p.m., Game 32, Cascia Hall-Fairland winner vs.

Wyandotte-Lincoln Christian, Girls’ Silver; 3:30 p.m., Game 35,

Westside-White Oak winner vs. Welch-Watts winner, Girls’ Bronze; 5 p.m.,

Springfield Central vs. Miami, Boys’ Blue; 6:30 p.m., Game 44, Wyandotte

vs. Lincoln Christian, Boys’ Gold.

Saturday

10 a.m., Game 60, Girls’ Bronze third-place game; 11:30 a.m., Game 59,

Girls’ Bronze championship game; 1 p.m., Game 55, Guthrie vs. Roland,

Girls’ Gold; 2:30 p.m., Game 56, Miami vs. Grove, Girls’ Gold.

Miami High School (MHS)

8 games

Thursday

3 p.m., Game 12, Roland JV vs. Bluejacket; Girls’ Bronze; 4:30 p.m.,

Game 25, Roland JV vs. Bluejacket, Boys’ Bronze; 6 p.m., Game 9,

Westside vs. White Oak, Girls’ Bronze; 7:30 p.m., Game 23, Westside vs.

White Oak, Boys’ Bronze.

Friday

2 p.m., Game 40, Wright Christian vs. Tyro Christian, Girls’ Red; 3:30

p.m., Oklahoma Bible vs. Fayetteville Christian, Girls’ Red; 5 p.m.,

Game 47, Welch-Commerce loser vs. Afton-Watts loser, Boys’ Silver; 6:30

p.m., Game 48, Oklahoma Bible-Quapaw loser vs. Foyil-Fairland loser,

Boys’ Silver.

Will Rogers Middle School (WR)

11 games

Thursday

Noon, Game 13, Oklahoma Bible vs. Tyro Christian, Girls’ Red; 1:30 p.m., Game 26, Wesleyan vs. Tyro Christian; 3 p.m., Game 11, Wesleyan vs. Chetopa, Girls’ Bronze; 4:30 p.m, Game 24, Chetopa vs. Wright Christian, Boys’ Bronze; 6 p.m., Game 14, Wright Christian vs. Fayetteville Christian, Girls’ Red; 7:30 p.m., Game 18, Diamond vs. Lincoln Christian, Boys’ Gold.

Friday

11:30 a.m., Game 33, Commerce-Quapaw loser vs. Afton-Foyil loser, Girls’ Silver; 1 p.m., Game 34, Cascia Hall-Fairland loser vs. Wyandotte-Lincoln Christian loser, Girls’ Silver; 3:30 p.m., Game 37, Westside-White Oak loser vs. Welch-Watts loser, Girls’ Bronze; 5 p.m., Game 45, Welch-Commerce winner vs. Afton-Watts winner, Boys’ Silver; 6:30 p.m., Game 46, Oklahoma Bible-Quapaw winner vs. Foyil-Fairland winner, Boys’ Silver.