The Grove Ridgerunner Track & Field teams traveled to Collinsville on Friday, April 27 to compete in the Metro Lakes Conference Track Meet.

Almost perfect weather conditions proved to be the recipe for outstanding performances and personal bests in several events.

Rory Geer continued her freshman season by breaking her own school record placing 2nd in the 800 meter run in a new record time of 2:20.36.

Joining Geer on the 4 x 400 and 4 x 800 relay teams were Sade Monfort, Eraya Elder and Macee Barnes who also ran their best times of the year.

Finishing 1st in the 4x800, the Lady Ridgerunners improved their time by 4 seconds winning the race in 10:07 and they continue to set atop the 5A girls division.

They also improved their season best in the 4x400 relay placing 3rd in a time of 4:11.

Several athletes also placed high in the hurdle competitions.

Dawn Blake and Ava Sarwinski proved to be a powerful 1-2 punch in both the 9th grade 100 meter and 300 meter hurdle races.

Blake won both events and Sarwinski was a close 2nd.

Greg McCurdy also performed well winning the 110 meter hurdles and placing 2nd in the 300 hurdles for the 9th grade boys team.

In varsity competition, Anatasia Pace took home the gold in the 100 meter hurdles winning it in a time of 17.02. Pace also placed 4th in the 300 hurdles in a season best time of 50.17.

Macee Barnes won the 400 meter run in a season best 63.96 and Haven Pennington ran an impressive race finishing 2nd in a time of 65.22 despite being placed in a slower heat.

Grove continued its performances in the field events as several athletes took home medals.

In the pole vault, Megan Tramel finished 1st with a vault of 11'6" and Eraya Elder placed 2nd at 9'6".

In the 9th grade girls division Hanna Dozier took home the gold with a vault of 9'.

In the boys vault, Kai Sarwinski placed 2nd with a personal best of 13'6".

Others placing in the field events were Elyssa Teal 3rd in the High Jump, Delaynie Poindexter 3rd in the Long Jump, Deirjaye Davis and Cheyenne Tanner placing 2nd & 3rd respectively in the Shot Put and Matt Amos finishing 2nd in the boys Discus.

In team standings, the Varsity Girls finished 2nd, 9th Grade Girls 6th, Varsity Boys 7th and 9th Grade Boys 7th.

The teams will travel to Tahlequah on Saturday, May 5, for regional competition.

Those that place in the top three of their events will earn an automatic birth in the state meet which set for Friday and Saturday, May 11 & 12 in Yukon.