All Delaware County junior high basketball teams will open their season in the coming days with a tournament in Jay and a festival in Colcord.

The tournament in Jay will run Monday, Nov 6 through Thursday, Nov. 9 with games each day but Wednesday.

It will feature seventh grade girls and boys and eighth grade girls and boys. Host Jay, Grove and Kansas will compete in the jay Tournament. Games will take place in Bulldog Arena (BA), the Mid-School PE Gym (PE) and Mid-School gym (MS).

The Colcord Festival is seventh and eight grade combined on each team and will include girls and boys teams from Colcord, Oaks, Leach, Kenwood and Moseley.

The festival will run Monday, Nov. 6 to Thursday, Nov. 9 with game each day.

Jay Junior High Tournament

• Seventh Grade Girls

Monday, Nov. 6

Grove vs. Tahlequah – 4 p.m. – BA

Kansas vs. Jay (6th grade) – 5 p.m. – PE

Locust Grove vs. Miami – 7 p.m. – PE

Gravette vs. Jay (7th grade) – 7 p.m. – MS

Tuesday, Nov. 7

Winner’s bracket semi-finals—6 p.m. – BA

Consolation bracket semi-finals – 6 p.m. - PE

Winner’s bracket semi-finals – 7 p.m. - MS

Consolation bracket semi-finals – 8 p.m. – PE

Thursday, Nov. 9

Winner’s bracket finals – 5:30 p.m. – BA

Third place game – 5:30 p.m. – MS

Consolation finals – 5:30 p.m. - PE

• Seventh Grade Boys

Monday, Nov. 6

Tahlequah vs. Miami – 4 p.m. – MS

Kansas vs. Gravette – 6 p.m. – PE

Jay (7th) vs. Locust Grove – 6 p.m. –MS

Grove vs. Jay (6th grade) 8 p.m. – PE

Tuesday, Nov. 7

Winner’s bracket semi-final – 6 p.m. – BA

Consolation bracket semi-final – 6 p.m. – PE

Winner’s bracket semi-final – 7 p.m. – MS

Consolation bracket – 8 p.m. – PE

Thursday, Nov. 7

Winner’s bracket finals – 5:30 p.m. – BA

Third place game – 5:30 p.m. – MS

Consolation finals game – 5:30 – PE

• Eighth Grade Girls

Monday, Nov. 6

Grove Bye

Miami vs. Tahlequah – 5 p.m. – MS

Kansas vs. Gravette – 6 p.m. – BA

Jay vs. Locust Grove – 8 p.m. – BA

Tuesday, Nov. 7

Winner’s bracket semi- finals – 5 p.m. - BA

Winner’s bracket semi-finals – 7 p.m. –BA

Miami/Tahlequah loser –Bye

Loser’s bracket semi-finals – 6 p.m. – MS

Thursday, Nov. 9

Winner’s bracket finals – 5:30 p.m. – BA

Third place game – 5:30p..m. – MS

Consolation finals – 5:30 p.m.

• Eighth Grade Boys

Monday, Nov. 6

Tahlequah – Bye

Grove vs. Locust Grove – 5 p.m. –BA

Jay vs. Miami – 7 p.m. – BA

Kansas vs. Gravette – 8 p.m. – MS

Tuesday, Nov. 7

Winner’s bracket semi-finals– 4 p.m. – BA

Consolation bracket semi-finals - 5 p.m. - MS

Winner’s bracket semi-finals - 8 p.m. –BA

Thursday, Nov. 9

Winner’s bracket finals – 7:30 p.m. – BA

Third place game – 7:30 p.m. – MS

Consolation finals – 7:30 p.m. – PE

• Colcord Junior High Festival (7th/8th grade)

Monday, Nov. 6

Kenwood vs. Leach – Boys 3:30 p.m. – Girls 4:15 p.m.

Colcord vs. Oaks – Girls 5:30 p.m. – Boys 6:45 p.m.

Tuesday. Nov. 7

Watts vs. Kenwood – Girls 3:30 p.m. – Boys 4:15 p.m.

Colcord vs. Moseley – Girls 5:30 p.m. – Boys 6:45 p.m.

Wednesday, Nov. 8

Moseley vs. Oaks – Girls 1:30 p.m. – Boys 2:45 p.m.

Leach vs. Watts – Girls 4 p.m. – Boys 5:15 p.m.

Thursday, Nov. 9

Moseley vs. Kenwood – Girls 2:15 p.m. – Boys 3:30 p.m.

Oaks vs. Watts – Girls 4:15 p.m. – Boys 5:30 p.m.

Colcord vs. Leach – Girls 6:45 p.m. – Boys 8 p.m.