Officials with the Colcord Athletic Department hosted an awards ceremony on Tuesday, May 9 to honor their top athletes and their accomplishments.

Shania Bennett was given the Zach Riley Memorial Scholarship while baseball recognized Colton Dale, Spencer Earp and Dustin Foreman as their top players this year.

Blake and Zach Gonzalez were recognized as the top light weight and heavy weight powerlifters this year with Earp and Matt Farris the Offensive and Defensive Players of the Year in boys basketball.

Kinder Kelley was the MVP in both fast pitch and slow pitch softball. Cheerleading recognized their top cheerleaders in each grade with Evan Rich the top senior cheerleader. Kailee Fowler was the MVP in girls basketball while football recognized their all district football players and track their state qualifiers.

Colcord Athletic Awards

Zach Riley Memorial Scholarship - Shania Bennett

Baseball

Newcomer of the Year - Colton Dale

Offensive Player of the Year - Spencer Earp

Defensive Player of the Year - Dustin Foreman

Powerlifting

Light Weight Lifter of the Year - Blake Gonzalez

Heavy Weight Lifter of the Year - Zach Gonzalez

Boys Basketball

Offensive Player of the Year - Spencer Earp

Defensive Player of the Year - Matt Farris

Fast Pitch Softball

MVP - Kinder Kelley

Offensive Player of the Year - Kailee Fowler

Defensive Player of the Year - Summer Tuell

Game Saver Award-Claire Dunn

Turn and Look Award - Meegan Ellis

Slow Pitch Softball

MVP - Kinder Kelley

Offensive Player of the Year - Summer Tuell

Infielder of the Year - Meegan Ellis

Outfielder of the Year - Shawnee Nichols

Cheerleading

Outstanding Senior - Evan Rich

Outstanding Junior - Kaylee Williams

Outstanding Sophomore - Ashley Wolfe

Outstanding Freshman - Lerami Shelley, Abigail Lions

Girls Basketball

MVP - Kailee Fowler

Offensive Player of the Year - Michaela Ellis

Defensive Player of the Year-Shawnee Nichols

Windex Award - Skyla Drywater

Newcomer of the Year - Ashley Wolfe

Football

All District - Mandan Shawver

All District - Matt Farris

All District - River Craghead

All District - Chad Kendrick

All District - Ryan Castleman

Track

State Qualifiers

Blake Gonzalez

Spencer Earp

River Craghead

Matt Farris

Ryan Castleman